
Foto: Arhiv Galerije P74
V četrtek 27. 3. 2025 je potekalo žiriranje nominirancev Nagrade skupine OHO 2025.
Strokovna žirija v sestavi Miha Colner (kustos, pisec, Ljubljana), Michaela Stock (galeristka, Dunaj), Matej Stupica (vizualni umetnik, Ljubljana), Janka Vukmir (kustosinja, kritičarka, Zagreb) je soglasno izbrala letošnje nominirance nagrade.
Izbrani so:
Nika Erjavec,
Jurij Hartman,
Lucija Klauž,
Nežka Zamar.
Na javni razpis je prispelo 24 prijav. Vsem umetnicam in umetnikom se zahvaljujemo za sodelovanje, nominirancem pa iskreno čestitamo.
Nagrada skupine OHO je osrednja nacionalna nagrada za mlade vizualne umetnike, ki jo je ustanovil Zavod P.A.R.A.S.I.T.E. leta 2005. Nagrada je članica mednarodne mreže Young Visual Artist Award, ki združuje nevladne organizacije centralne in vzhodne Evrope. Rezidenco v New Yorku pripravljamo v sodelovanju z ameriškimi partnerji Trust for Mutual Understanding New York in Residency Unlimited, New York, ki organizira in koordinira bivanje in ustvarjanje umetnikov v ZDA. Po dvomesečni umetniški rezidenci v New Yorku sledi samostojna predstavitev dobitnika nagrade v Galeriji P74 v Ljubljani.
Izbiro zmagovalke/zmagovalca Nagrade skupine OHO 2025 nadaljujemo v prvi polovici maja 2025 v Ljubljani, ko bo strokovna žirija po ogledu razstave nominirancev in ob individualnih pogovorih razglasila zmagovalko/zmagovalca.

Nika Erjavec, (un) objectivity, 2024, intercative ambient (sound, light, tactile, movement), solo exhibition at MSUM
Nika Erjavec (1994) je intermedijska umetnica, ki v svojem delu raziskuje vibracijo, urbano divjino in meje človeške zaznave. Ustvarja interaktivne sisteme kinetičnih, svetlobnih in zvočnih instalacij, ki se ukvarjajo s percepcijo, razmerji moči ter našim odnosom do okolja. Leta 2021 je magistrirala na oddelku za kiparstvo, pred tem je diplomirala na oddelku za unikatno oblikovanje na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani. Za serijo instalacij in hibridno umetniško raziskavo (ne)VIDNO je leta 2019 dobila Prešernovo nagrado ALUO UL. V zadnjih desetih letih je razstavljala na več samostojnih in skupinskih razstavah v sloveniji in v tujini. Nazadnje se je predstavila v MSUM s samostojno razstavo (ne)stvarnost v sklopu razstavne serije Prepih. V Ljubljani ima dve stalni postavitvi; interaktiven svetlobni ambient Celične pokrajine v paviljonu pred UKC (2024, sodelovanje Prostorož, UKCL in Forum Ljubljana) in interaktivno zvočno instalacijo V/posluh na Kemijskem inštitutu v Ljubljani, ki je nastala v soavtorstvu z Dorotejo Erhatič leta 2022.

Jurij Hartman, 1 2 of 5 Minutes and 8 Seconds From Dr. Strangelove, 1 triptych 2024, 40 x 30 cm, 3 giclée print
Jurij Hartman (2002) je slovenski interdisciplinarni vizualni umetnik, ki deluje v Ljubljani in Škofji Loki. Svojo umetniško izobrazbo je začel na Srednji šoli za oblikovanje in fotografijo v Ljubljani, kjer je študiral grafično oblikovanje od leta 2017 do 2021. Študij je nadaljeval na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani, kjer je sprva študiral video animacijo in nove medije, preden se je preusmeril na slikarstvo. Njegova umetniška praksa temelji na interdisciplinarnem pristopu slikarstva, oblikovanja, instalacije in multimedijske produkcije ter zanimanja za teoretska polja kulturne analize, medijske teorije in semiotike. Predstavil se je na samostojnih razstavah v Steklenem atriju Mestne hiše v Ljubljani, galeriji DobraVaga, Kulturnem inkubatorju Maribor, galeriji Odprto Obrobje v Murski Soboti ter v Mali galeriji Banke Slovenija v Ljubljani ter sodeloval na več skupinskih razstavah med drugim v Galeriji Tkalka, Maribor, Layerjevi hiši, Kranj, Galeriji Bažato, Ljubljana, Galeriji Why Knot, Dunaj, Galeriji Y, Ljubljana, Galeriji ZDSLU, Ljubljana, Mali galeriji Banke Slovenije, Ljubljana.

Lucija Klauž, to je spomin ob levem ramenu je gozdni rob na dosegu roke, 2024, galerija OBRAT
Lucija Klauž (1999) je umetnica in piska. Leta 2022 je diplomirala je na oddelku Video in novi mediji na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani, kjer trenutno zaključuje magistrski študij na oddelku Oblikovanje vizualnih komunikacij, na smeri Fotografija. Skozi dokumentacijo okolice z naključnimi gestami, ki se sčasoma zaobrnejo v postopke, raziskuje beleženje časa in prostora. Zanimajo jo neenakomerne hitrosti in podobe nizke ločljivosti. Svoje delo je predstavila na samostojnih razstavah v galeriji Portal 27778 (2022) v DobriVagi (2023) in Galeriji P74, Ljubljana (2024) ter na več skupinskih razstavah. Udeležila se je rezidenc Interference, Tunis (2022), Lichtkunst Projekte Goldstücke, Gelsenkirchen-Buer (2022), GuestRoomMaribor, Maribor (2023). Na Radiu Študent piše o sodobni umetnosti in dogajanju na področju kulture, kot piska je sodelovala tudi z revijo Membrana in Moderno galerijo. Skupaj z ekipo desetih študentov fotografije je organizirala in kurirala razstavo Ponjava 4 (2024), na kateri so bila predstavljena izbrana dela študentov Akademije za likovno umetnost in oblikovanje. Bila je tudi sourednica spremljajoče publikacije in razstavnega kataloga. Kuratorska ekipa je za projekt prejela prejela Prešernovo nagrado Akademije za likovno umetnost in oblikovanje v letu 2025.

Nežka Zamar, Installation view, xy feet apart, performance, found objects, spray paint, variable (time) dimensions, 2023
Nežka Zamar (1990) je interdisciplinarna umetnica. Diplomirala je iz slikarstva beneški akademiji (2013), študij vizualnih umetnosti nadaljevala s strokovnim izobraževanjem na univerzi Mimar Sinan v Istanbulu in kasneje z odliko končala magisterij na Akademiji za likovno umetnost v Benetkah. V svoji umetniški praksi se osredotoča na preizpraševanje in premikanje meja identitete in individualnosti jezika, širjenje medprostora med materialnostjo in konceptom. Njeni predmeti, podprti z dokumentacijo in akademskimi raziskavami, so predstavljeni skozi različne umetniške medije, ki so pogosto združeni v prostorske instalacije in projekte, specifične za lokacijo. Od leta 2012 dalje je sodelovala pri številnih rezidencah, umetniških pogovorih in projektih, kot je sodelovanje z Albanskim paviljonom na Arhitekturnem bienalu v Benetkah ter javna intervencija in predstavitev knjige na Mediterranea Young Artists Biennale. V preteklih letih je bilo njeno delo mednarodno razstavljeno na skupinskih in samostojnih razstavah, med drugimi v galeriji Tulla Culture Center, Tirana (AL), Monitor Gallery, Rim (IT), razstavnemu prostoru Teatrino del Palazzo Grassi, Benetke (IT), muzeju Museo di Santa Maria della Scala, Siena (IT), galeriji Greenpointgallery, Brooklyn, NYC (USA), muzeju East Slovak Gallery, Košice (SK), razstavnemu prostoru Bait al-Zaibaq, Ramallah (PS), Galeriji P74, Ljubljana (SI), Galeriji Kula Cetinjska, Beograd (RS), Galeriji Škuc, Ljubljana (SI).