Skip to main content
Razstave 2025

Swamp_Matter: Salinarum

By 6 februarja, 202522 aprila, 2025No Comments

Foto: Swamp_Matter

18. 3. – 18. 4. 2025
Galerija P74

______
Vljudno vabljeni na otvoritev razstave Salinarum umetniškega kolektiva Swamp_Matter v Galerijo P74, v torek, 18. marca 2025 med 19.00 in 21.00 uro.

>Ob otvoritvi opozarjamo še na predogled novoizdane knjige umetnika Matjaža Hanžka vilice so obrnjene navzgor ali navzdol, ki je na voljo v Galeriji P74 po enotni ceni 25,00 EUR.
______

Mladi umetniški kolektiv Swamp_Matter (Eva Garibaldi, Ana Laura Richter) se v svojem delu se ukvarja predvsem s temo ekologije – konkretno s klimatskimi spremembami ter vplivom antropocena na ekosisteme. Intermedijska instalacija Salinarum stremi k ustvarjanju soočenja med bakterijskimi organizmi in človekom. Ekstremni pogoji, ki se globalno stopnjujejo (naraščajoče temperature, višja slanost oceanov, podnebne spremembe), kličejo k razmisleku o tem, kako bodo ljudje in drugi organizmi preživeli v ekstremnih pogojih prihodnosti. Začetek projekta predstavlja fascinacija nad ekstremofilnim organizmom Halobacterium Salinarum, ki uspeva v solinskih ekosistemih (spomnimo se slikovitih fotografij t.i. roza jezer). V projektu umetnici ustvarjata ekosisteme, poseljene s halofili – organizmi, ki uspevajo v ekstremnih okoljih, konkretno s solinskim blatom Petolo (združba organizmov) in algo Dunaliella salina.

Instalacija preko proizvodnje in razgradnje soli kaže na dinamično ravnovesje, kjer življenje obstaja na robu preživetja. Avtorici zastavita dva eksperimenta: prvi se igra s počasnim povečevanjem slanosti vode poseljene z Dunaliello salino, drugi pa proizvaja sol, ki jo izloča petola, plastovita struktura bakterij in arhej, ki se nahaja v solinskih izhlapevnih bazenih. Ko se koncentracija soli spreminja, neposredno vpliva na ekstremofilne organizme, s čimer razkriva meje, znotraj katerih je življenje mogoče – ali pa se sesuje. S tem odpirata vprašanje, kako krhki so lahko ekosistemi in kako hitro lahko preidejo v stanje, kjer življenje ni več mogoče ter hkrati poudarjata prilagodljivost in raznovrstnost življenja. Instalacijo dopolnjujeta tudi video in zvok: na stenah so preko mikroskopskega videa povečane in projicirane alge, s čimer avtorici poskušata gledalki_cu neopazne procese približati v velikosti in taktilnosti – ko so alge v živahnem gibanju ter v zelenih tonih je to znak ugodnih razmer, ko pa se upočasnijo in obarvajo rdečkasto – oranžno pa nasprotno.

Instalacija ponuja razumevanje dolgotrajnih posledic antropogenih dejavnikov – kot protiutež resnosti teme in estetike laboratorija slednjo v postavitvi dopolnjujeta z estetiko wellnessa, prostora, ki je ustvarjen za človekovo sprostitev – ambientalno izkušnjo ustvarjata predvsem z zvokom in osvetlitvijo. Uporabljena alga Dunaliella salina se v laboratorijih namreč goji predvsem zaradi svoje sposobnosti kopičenja visokih koncentracij β-karotena, ki je pomembna sestavina v kozmetični industriji. Zahodna miselnost je prežeta z logiko udobja, pri čemer se spregleda problematična dejstva, ki se ne prilegajo naši realnosti – kljub zatekanju v »mehurček udobja«, pa neudobje vztraja v ozadju. Ustvarjena dvojnost atmosfere postavi obiskovalko_ce v dilemo; namesto sprostitve se znajde v okolju, ki izziva dojemanje udobja in naravnih procesov. Umetnici znotraj projekta izpostavljata misel, da človek ni v središču vseh ekoloških procesov – prej nasprotno.

______

Umetniški kolektiv Swamp_Matter sestavljata Eva Garibaldi in Ana Laura Richter, ki skupaj ustvarjata od 2022. Zanimajo ju predvsem ekološke teme; klimatske spremembe in vpliv Antropocena na ekosisteme. Njuna praksa preizprašuje odnos ljudi do okoljskih sprememb, predvsem v konteksu geološkega časa skozi obrobne in kapitalistično neproduktivne pokrajine. Ustvarjata prostorske instalacije prepletene z digitalnimi mediji, združene s spekulativno fikcijo. Njuno delo je bilo podprto v sklopu Aksiominega programa U30+ 2024, Zavoda Škocjanske jame, Creative Industries Fund NL in razpisa Kulturni Evro #intermedija 2024 Kina Šiška.

Eva Garibaldi (1996) je interdisciplinarna umetnica, oblikovalka in raziskovalka, ki
živi in deluje med Rotterdamom in Ljubljano. Diplomirala je iz industrijskega oblikovanja na ALUO ter z odliko zaključila Master Interior Architecture: Research + Design (2021) na Piet Zwart Institute (NL). Njena dela so bila predstavljena v številnih publikacijah in razstavah po Evropi; med drugim BIO27, Milanski, Berlinski in Nizozemski teden oblikovanja, Soapbox Journal, Art Rotterdam, Garage Rotterdam

Ana Laura Richter (1996) je interdisciplinarna umetnica in raziskovalka, diplomirala je iz dramaturgije na AGRFT ter zaključila program MA Ecology Futures (2022) na St. Joost School of Art & Design (NL). Z magistrskim projektom je sodelovala na razstavi The New Current 2023.

______

Razstava sodi v ciklus Odprti termin za mladega intermedijskega umetnika, ki ga Zavod P.A.R.A.S.I.T.E. pripravlja od leta 2016.

Zvok: Klemen Brank
Zahvale: Ana Lokovšek, Eylem Atak, Morska biološka postaja Piran, Brina Vidic, Gregor Stražar, Kovinarski Lab Center Rog

Center in Galerija P74
Pregled zasebnosti

Spletni piškotki (v nadaljevanju: piškotki) so majhne datoteke, ki jih med obiskom spletnega mesta strežnik pošlje uporabnikovemu brskalniku, ta pa jih nato naloži na uporabnikovo napravo (računalnik, tablico, pametni telefon), s katero uporabnik dostopa do spletnega mesta.

Na spletnem mestu se uporabljajo piškotki, s katerimi se pridobijo informacije o načinu uporabe spletnega mesta. To so piškotki, ki preko podatka o naslovu internetnega protokola (IP) omogočajo predvsem analizo pogostosti in vsebine brskanja po spletnem mestu ter nekaterih vedenjskih vzorcev uporabnika (npr. uporabnikova zanimanja, navade, vedenje, izbire, nastavitve).

Ponudnik Zavod P.A.R.A.S.I.T.E. na spletnem mestu www.zavod-parasite.si uporablja lastne piškotke, obenem pa omogoča izbranim tretjim osebam, da na uporabnikovo opremo namestijo svoje piškotke (t. i. piškotki tretjih). Uporabnik s podajo soglasja za uporabo piškotkov daje soglasje ponudniku Zavod P.A.R.A.S.I.T.E. in tretjim osebam (Google, Google Analytics, YouTube).

Natančnejša raba piškotkov je razložena v Pravilniku o zasebnosti.