Skip to main content
P74 razstave 2015

TOTALNI GLOBALIZEM – Taktični mrežni kognitivizem

By 25 novembra, 201517 decembra, 2015No Comments

1. 12. – 15. 12. 2015
Center in Galerija P74, Trg prekomorskih Brigad 1, 1000 Ljubljana

Kustos razstave: dr. Miško Šuvaković

Vljudno vabljeni na odprtje projekta TOTALNI GLOBALIZEM – Taktični mrežni kognitivizem mednarodne umetniške skupine Provisional SALTA Ensemble v torek, 1. decembra 2015 ob 20.00 uri. Razstava bon na ogled do 15. decembra 2015.

Pred otvoritvijo vabljeni na javno predavanje Miška Šuvakovića, Začasna zgodovina, Provisional SALTA Ensemble in nestabilna sodobnost v Galerijo P74 ob 19.00 uri.


Provisional SALTA Ensemble, Water Titled

TOTALNI GLOBALIZEM – Taktični mrežni kognitivizem
Provisional SALTA Ensemble

Konceptualna, novomedijska mednarodna skupina skupina PROVISIONAL SALTA ENSEMBLE je ustanovljena okoli dogovora, da komunicira zgolj s člani in njihova produkcija nastaja zgolj na daljavo ter izključno s pomočjo spletnih orodij in spletne pošte. Protokol dela skupine je določen s štirimi osnovnimi pravili:
-člani skupine se ne srečujejo v živo
-komunikacija med člani poteka zgolj s pomočjo spleta
-osnovni impulz za projekte prihaja od kustosa Miška Šuvakovića
-projekt razvija pet članov skupine brez udeležbe kustosa
-vsi rezultati projekta so izvedeni s pomočjo orodij množične digitalne tehnologije

Projekt v Centru in Galeriji P74 je predstavlja tri konceptualno najbolj razdelane projekte skupine:
1. Pogled kustosa – komunikacijske mreže, 2008-2010
2. Nezavedno muzeja in logika presežne vrednosti
3. Fascinacije z vodo (Bejrut, Munchen, Helsinki, Kaliningrad)

Cilj razstavnega projekta je pokazati, kako telesa petih umetnikov, ki so med seboj geografsko oddaljena s pomočjo računalniških programov in spletne pošte, ki jo pasivno nadzoruje kustos, rešujejo problem, ki ga lahko strnem o v frazo »object oriented mind«. Pri tem se misel specificira na tri aspekte: na pogled, na nezavedno in na fascinacijo.
Projekt je potekal postopno, v štirih osnovnih fazah: prva faza predstavlja inicialno komunikacijo (predajanje navodil) med kustosom in izvajalci. Sledila je faza ustvarjanja – proces daljše intenzivne komunikacije med umetniki. V tretji fazi je kustos prejel osnovne parametre za prostorsko postavitev projekta v galerijski prostor. Proces izmenjave je potekal podobno kot v t.i. zaprtih skupnostih: nadzorovano in usmerjeno, po natančno določenih kodih in pravilih.

O skupini
Produkcijska platforma ali Provisional Salta Ensemble (PSE) je ustanovljena leta 2008 na spletu s spletnimi dopisi med umetniki Benjaminom Brandtom (Berlin), Cristiano Carviza (Buenos Aires), Mazinom Labakya (Beirut), Minom Lainga (Beijing) in Nenadom Josifom (Beograd). Posrednik v komunikaciji med slednjimi petimi umetniki je kustos, umetnostni teoretik in doktor estetik dr. Miško Šuvaković. Osebno pozna Mazina Labakya še iz otroštva, ko sta njuna očeta v šestdesetih letih delala na skupnih projektih v Kuvaitu. Labaky je študiral s Cristianom Carvizom na MIT v Cambridgu v ZDA sredi 70-tih. Carvizo je delal na seriji projektov povezanih z industrijskim oblikovanjem z Benjaminom Brandtom in Nenadom Josifom u AEG v poznih 80-tih. Sestra Nenda Josifa, Vera Josif, živi z Min Linagom u Beijingu, kjer je na doktorskih študijah digitalnega oblikovanja.

O kustosu
Miško Šuvaković je mednarodno uveljavljen teoretik, predavatelj, pisec in kustos ter eden najboljših poznavalcev sodobne umetnosti v regiji. Je častni član Slovenskega društva za estetiko. Doktoriral je na Fakulteti za likovno umetnost na Univerzi v Beogradu in je zaposlen kot redni profesor na Fakulteti glasbene umetnosti.
Miško Šuvaković predava teorijo umetnosti na interdisciplinarnem postdiplomskem študiju Univerze umetnosti v Beogradu.
Bil je aktiven kot član konceptualistične skupine Grupe 143 (1975-80), urejal je neodvisni časopis za teorijo “Mentalni prostor” (Beograd, 1982-87). bil je član redakcije časopisa “Transkatalog” (Novi Sad, 1995-1998) in časopisa “Teorija koja Hoda” (Beograd, od 2001).
Objavil je številne knjige, med drugim: Pas Tout (Buffalo, 1994), Prolegomena za analitičku estetiku (Novi Sad, 1995), Postmoderna (Beograd, 1995), Asimetrični drugi (Novi Sad, 1996), Estetika apstraktnog slikarstva (Beograd, 1998), Pojmovnik moderne i postmoderne likovne umetnosti i teorije posle 1950 (Beograd i Novi Sad, 1999), Paragrami tela / figure (Beograd, 2001), Anatomija angelova (Ljubljana, 2001), Figura, askeza in perverzija (Koper, 2001), Martek – Fatalne figure umjetnika – Eseji o umjetnosti i kulturi XX stoljeća u Jugoistočnoj, Istočnoj i Srednjoj Europi kroz djelovanje umjetnika Vlade Marteka (Zagreb, 2002), Impossible Histories – Historical Avant-gardes, Neo-avant-gardes, and Post-avant-gardes in Yugoslavia, 1918-1991 (MIT – Cambridge Mass, 2003), Politike slikarstva (Koper, 2004), Pojmovnik suvremene umjetnosti (Zagreb i Ghent, 2005), Konceptualna umetnost (Novi Sad, 2007) itd. Miško Šuvaković je kot kustos organiziral in pripravil več kot dvajset razstav.

Center in Galerija P74
Pregled zasebnosti

Spletni piškotki (v nadaljevanju: piškotki) so majhne datoteke, ki jih med obiskom spletnega mesta strežnik pošlje uporabnikovemu brskalniku, ta pa jih nato naloži na uporabnikovo napravo (računalnik, tablico, pametni telefon), s katero uporabnik dostopa do spletnega mesta.

Na spletnem mestu se uporabljajo piškotki, s katerimi se pridobijo informacije o načinu uporabe spletnega mesta. To so piškotki, ki preko podatka o naslovu internetnega protokola (IP) omogočajo predvsem analizo pogostosti in vsebine brskanja po spletnem mestu ter nekaterih vedenjskih vzorcev uporabnika (npr. uporabnikova zanimanja, navade, vedenje, izbire, nastavitve).

Ponudnik Zavod P.A.R.A.S.I.T.E. na spletnem mestu www.zavod-parasite.si uporablja lastne piškotke, obenem pa omogoča izbranim tretjim osebam, da na uporabnikovo opremo namestijo svoje piškotke (t. i. piškotki tretjih). Uporabnik s podajo soglasja za uporabo piškotkov daje soglasje ponudniku Zavod P.A.R.A.S.I.T.E. in tretjim osebam (Google, Google Analytics, YouTube).

Natančnejša raba piškotkov je razložena v Pravilniku o zasebnosti.